Historie čaje v Anglii
Jak se z pití čaje stal společenský zvyk?
Britské čaje
Ve Velké Británii je pití čaje velmi oblíbené. Průměrný Brit vypije denně až 6 šálků čaje. Jak je známo, podávají ho způsobem, který není zrovna obvyklý v ostatních koutech světa, tedy většinou s mlékem. Jak se ovšem stal čaj součástí každodenních rituálů, podle kterých si Britové řídili svůj den?
Rozvoj čaje
Než došlo k rozmachu dovozu, čaj se podával jen v kavárnách a to za vysoké částky. Postupně se však cena čaje tak snižovala, až se tento nápoj stal více oblíbený než chmelové moky. Datovat zrození tradičního pití čaje můžeme k počátku 19. století. Podle legendy za vším stojí vévodkyně z Bedfordu. Tato dáma pořádala ve svém domě pravidelné čajové dýchánky pro přátele, přesně o páté hodině odpolední. Mnozí se jí toužili podobat a tak se postupně z tohoto malého rituálu stal fenomén nejen ve Spojeném království, ale také v USA. Z pití čaje se stala móda, u které nešlo jen o příjemnou konverzaci u teplého nápoje. Byla zavedena důsledná etiketa a všechno muselo být podle vybraných pravidel. Čaj se vařil v konvicích ze stříbra a byl naléván do nejkvalitnějšího čínského porcelánu. Podávaly se také sendviče, toasty s ovocnými pomazánkami i drobné pečivo pro dámy v rukavičkách.
Nižší vrstva si tento zvyk přebrala v podobě většího pohoštění na běžném vysokém, jídelním stole, kdy se podávalo k čaji i maso. Tento zvyk se nazýval „High tea“, u vyšších vrstev byl rozdíl v podávání na nižším stole, tedy od toho „Low tea“.
Dnešní obrázek
Dnes Britové běžně pijí Earl Grey, Darjeeling či Oolong. Bohužel i přes stále velkou oblíbenost v pití čaje tradice „High tea“, kdy se celá rodina sejde u stolu, a konverzují u dobrého jídla, pomalu upadá.