Vše, co Vás zajímá ze světa čaje

Úvod Zajímavosti o čaji

Připravujeme pro Vás sérii článků, abyste lépe porozuměli výrobě čaje, jeho chuti a také poznali různé druhy čajů.

 

1. PŘÍPRAVA ČAJE

2. HISTORIE ČAJE


3. HISTORIE ČAJE V ANGLII


4. SBĚR A ZPRACOVÁNÍ ČAJE


5. DRUHY ČAJŮ

10 věcí, které jste nevěděli o čaji

 

  1. Čajové sáčky byly vynalezeny v Americe na začátku 19. století a byly zpočátku používány na převoz vzorků čaje z Indie. Dnes jsou čajové pytlíky naprosto běžné, po celém světě je používá 95% všech milovníků čaje.
  2. Čajovník čínský. Ač známe několik druhů čaje (černé, zelené, bílé, oolong,…) všechny má na svědomí rostlina čajovníku čínského. Konečný druh čaje záleží na tom, jak je s lístky zacházeno. (viz výroba čaje).  
  3. Darjeeling. Tento černý čaj je nazýván grálem všech druhů čaje. Pěstuje se v oblasti Bengálska v Indii. Problém nastává v tom, že tento ceněný čaj se často prodává pod nesprávným označeným. Pod názvem Darjeeling se prodá ročně 400tun, ovšem jenom 100 tun pochází opravdu z Bengálska.
  4. Jídlo. Pochoutky podávané k čaji se liší podle tradic jednotlivých států. Ve Velké Británii jsou k černému čaji s mlékem běžné například okurkové sendviče, v Japonsku si mořské plody zapijete jemným zeleným čajem, za to v Indii milují šálek čaje k pálivým jídlům.
  5. Koktejly. Dřív, než se stal čaj nejoblíbenějším nápojem Velké Británie, vévodil Britům gin. Není ale důvod nesmíchat gin s vychlazeným čajem, přidat citrónovou kůru a zvesela se do něj pustit.
  6. Indie. Ačkoliv čaj původně pochází z Číny, v Indii by se už bez něho neobešli. Čajový průmysl je zde hned druhý po cestovním ruchu. Také nejvíce čajů, které se konzumují po celém světě, pochází právě z Indie.
  7. Sypané čaje. Nejlépe se kvalita soudí podle sypaných čajů. Odborníci porovnávají jednotlivé lístky, barvu nálevu, vůni a konečně chuť. Ač vévodí porcované, není na škodu ochutnat čaj v přírodní podobě.
  8. Oolong. Druh Ooolong, který pochází z Číny a Taiwanu a je známý pro ovocné aroma, je často nazýván Dračí čaj. Pokud lístky Oolongu dáte vařit do konvice, s trochou představivosti začnou vypadat právě jako drak. U druhu Oolongů nalezneme také nejdražší odrůdu – jmenuje se Tieguanyin a kdybyste si ho chtěli dopřát, váš účet se smrkne asi o 60 000Kč za 1 kilogram.
  9. Komáři. Pokud vám život znepříjemňuje tento hmyz, čajové lístky vám od nich mohou pomoci. Tam, kde nejsou komáři vítání, dejte vlhké listí smíchané s čajovými lístky.
  10. Nechutná vám čaj? Nevadí! Použít ho můžete k léčbě ranek z holení, umývání podlah, do koupele pro eliminaci pachu nohou, k marinádě na maso nebo vám pohnojí na zahrádce růže. Partner eshopu: Solárnínet.cz

Copyright 2014 - 2022 © Dárkové čaje